Środa 12 czerwca 2019 r.
System Elektronicznego Nadzoru Transportu w branży LPG. Nowe przepisy mają objąć dostawy gazu 1 października 2019 r.


Warszawa, Atlas Tower (wcześniej Millennium Plaza).

Praktyczne warsztaty, dotyczące obsługi systemu SENT dla handlu i transportu LPG w Polsce, oraz przemieszczanie wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia.

Dlaczego warto przygotować się wcześniej?

Od 2017 r. działa system monitorowania przewozu towarów wrażliwych, tzw. SENT. „Towary wrażliwe” - zdaniem Ustawodawcy - to takie, które w obrocie handlowym obarczone są dużym ryzykiem wystąpienia oszustw podatkowych. Jak dotąd system obejmował m.in. paliwa silnikowe. Jego wprowadzenie było kolejnym krokiem w walce z nadużyciami na rynku paliwowym. Obrót gazem LPG nie wymaga jeszcze korzystania z systemu SENT, jednak już wkrótce ma się to zmienić na mocy rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Finansów.
Po wejściu nowych przepisów firmy gazowe będą musiały zgłaszać wysyłane dostawy do swoich klientów w specjalnej elektronicznej bazie.

UWAGA!!! Na wniosek firm z branży LPG podczas szkolenia poruszymy też tematy związane z elektronicznym systemem przemieszczania LPG poza procedurą zawieszenia akcyzy - wkrótce taki sposób działania będzie dla firm obowiązkowy!!!  Omówimy relacje systemów EMCS, SENT i e-DD pod kątem realiów pracy firm gazowych i ciążących na nich nowych obowiązków.

Kto w branży LPG podlega systemowi SENT?

Każdy transport LPG niezależnie od przeznaczenia wyrobu (czyli zarówno gaz grzewczy i autogaz). Wyłączone będą tylko przewozy gazu w opakowaniach jednostkowych do 11 kg lub 23l, oraz transporty realizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (e-AD) lub gazu zwolnionego z akcyzy z wykorzystaniem e-DD.

Niestosowanie się do przepisów związanych z SENT naraża przedsiębiorców na dotkliwe kary. Konsekwencje obejmują m.in. niezgłoszenie transportu, błąd w numeracji transportu w ramach SENT i w dokumentach przewozowych, niezgodności w ilościach deklarowanych i wiezionych, czy niedopełnienie określonych obowiązków przez kierowców. Warto odpowiednio wcześniej  zapoznać się z zasadami, by uniknąć bolesnych kar!

Czego dowiesz się na warsztatach szkoleniowych?

 • zapoznasz się z wszystkimi praktycznymi aspektami korzystania z systemu SENT do rejestracji dostaw gazu
 • poznasz przepisy regulujące SENT
 • zobaczysz jak stworzyć profil w systemie
 • dowiesz się jak zgłosić transport oraz jakich formalności należy dokonać po zakończonej dostawie
 • poznasz przykłady sytuacji problemowych związanych z korzystaniem z SENT, na podstawie doświadczeń w innych sektorach rynku
 • usłyszysz o praktyce urzędniczej w zakresie interpretowania przepisów oraz o orzecznictwie sądowym w sporach firmy-urzędy na gruncie SENT
 • dowiesz się jak najlepiej przygotować się do wdrożenia SENT w swojej firmie

Blok dotyczący przemieszczania LPG poza procedurą zawieszenia akcyzy:

 • nowe zasady obowiązujące od 2019 r. - warunki stosowania procedury; kary; wystawianie dokumentu e-DD, anulowanie go, zmiana miejsca przeznaczenia, zbiorcze e-DD; sporządzanie e-DD w przypadku importu; zakończenie procedury przemieszczania, saldowanie zabezpieczeń.
 • stanowiska Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie procedury przemieszczania z e-DD.
 • "okres przejściowy" i możliwość dalszego stosowania tradycyjnego dokumentu dostawy. Porównanie obowiązków wynikających ze stosowania e-DD z dotychczasowymi regułami stosowania dokumentów dostawy. Wady i zalety poszczególnych rozwiązań prawnych.
 • procedura awaryjna w przypadku niedostępności systemu EMCS (dot. e-DD).

Załączniki

Prowadzący szkolenie

Jacek Arciszewski

Kancelaria Doradcy Podatkowego

Prawnik, doradca podatkowy. Wieloletni pracownik Służby Celnej (Główny Urząd Ceł, Izba Celna w Warszawie, Ministerstwo Finansów), autor publikacji z zakresu podatku akcyzowego, Prawa Energetycznego czy przepisów tzw. "Pakietu Transportowego" (system SENT). Obecnie doradza firmom paliwowym w zakresie przepisów prawnych i fiskalnych.Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, oddzwonimy

Więcej informacji uzyskać można pod numerem
telefonu: +48 71 787 69 70 / 78 lub e-mailem: consulting@informationmarket.pl

Cena udziału

990 PLN netto/os.

Cena obejmuje:

udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, poczęstunki w trakcie przerw, obiad.

Harmonogram

  9:30-10:00  rejestracja uczestników
10:00-13:00  warsztaty cz.1
13:00-13:45  obiad
13:45-16:15  warsztaty cz.2
Wybierz obrazek tła dla szablonu szkolenia (nie jest obowiązkowe)