Praktyczne warsztaty, dotyczące obsługi systemu SENT dla handlu i transportu LPG w Polsce, oraz przemieszczanie wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia.
Dlaczego warto przygotować się wcześniej?
Od 2017 r. działa system monitorowania przewozu towarów wrażliwych, tzw. SENT. „Towary wrażliwe” - zdaniem Ustawodawcy - to takie, które w obrocie handlowym obarczone są dużym ryzykiem wystąpienia oszustw podatkowych. Jak dotąd system obejmował m.in. paliwa silnikowe. Jego wprowadzenie było kolejnym krokiem w walce z nadużyciami na rynku paliwowym. Obrót gazem LPG nie wymaga jeszcze korzystania z systemu SENT, jednak już wkrótce ma się to zmienić na mocy rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Finansów.
Po wejściu nowych przepisów firmy gazowe będą musiały zgłaszać wysyłane dostawy do swoich klientów w specjalnej elektronicznej bazie.
UWAGA!!! Na wniosek firm z branży LPG podczas szkolenia poruszymy też tematy związane z elektronicznym systemem przemieszczania LPG poza procedurą zawieszenia akcyzy - wkrótce taki sposób działania będzie dla firm obowiązkowy!!! Omówimy relacje systemów EMCS, SENT i e-DD pod kątem realiów pracy firm gazowych i ciążących na nich nowych obowiązków.
Kto w branży LPG podlega systemowi SENT?
Każdy transport LPG niezależnie od przeznaczenia wyrobu (czyli zarówno gaz grzewczy i autogaz). Wyłączone będą tylko przewozy gazu w opakowaniach jednostkowych do 11 kg lub 23l, oraz transporty realizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (e-AD) lub gazu zwolnionego z akcyzy z wykorzystaniem e-DD.
Niestosowanie się do przepisów związanych z SENT naraża przedsiębiorców na dotkliwe kary. Konsekwencje obejmują m.in. niezgłoszenie transportu, błąd w numeracji transportu w ramach SENT i w dokumentach przewozowych, niezgodności w ilościach deklarowanych i wiezionych, czy niedopełnienie określonych obowiązków przez kierowców. Warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z zasadami, by uniknąć bolesnych kar!
Czego dowiesz się na warsztatach szkoleniowych?
- zapoznasz się z wszystkimi praktycznymi aspektami korzystania z systemu SENT do rejestracji dostaw gazu
- poznasz przepisy regulujące SENT
- zobaczysz jak stworzyć profil w systemie
- dowiesz się jak zgłosić transport oraz jakich formalności należy dokonać po zakończonej dostawie
- poznasz przykłady sytuacji problemowych związanych z korzystaniem z SENT, na podstawie doświadczeń w innych sektorach rynku
- usłyszysz o praktyce urzędniczej w zakresie interpretowania przepisów oraz o orzecznictwie sądowym w sporach firmy-urzędy na gruncie SENT
- dowiesz się jak najlepiej przygotować się do wdrożenia SENT w swojej firmie
Blok dotyczący przemieszczania LPG poza procedurą zawieszenia akcyzy:
- nowe zasady obowiązujące od 2019 r. - warunki stosowania procedury; kary; wystawianie dokumentu e-DD, anulowanie go, zmiana miejsca przeznaczenia, zbiorcze e-DD; sporządzanie e-DD w przypadku importu; zakończenie procedury przemieszczania, saldowanie zabezpieczeń.
- stanowiska Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie procedury przemieszczania z e-DD.
- "okres przejściowy" i możliwość dalszego stosowania tradycyjnego dokumentu dostawy. Porównanie obowiązków wynikających ze stosowania e-DD z dotychczasowymi regułami stosowania dokumentów dostawy. Wady i zalety poszczególnych rozwiązań prawnych.
- procedura awaryjna w przypadku niedostępności systemu EMCS (dot. e-DD).
Załączniki
- Regulamin Warsztatów (1004 Pobrań)
- Zgłoszenie udziału (1010 Pobrań)
Prowadzący szkolenie

Jacek Arciszewski
Kancelaria Doradcy Podatkowego
Prawnik, doradca podatkowy. Wieloletni pracownik Służby Celnej (Główny Urząd Ceł, Izba Celna w Warszawie, Ministerstwo Finansów), autor publikacji z zakresu podatku akcyzowego, Prawa Energetycznego czy przepisów tzw. "Pakietu Transportowego" (system SENT). Obecnie doradza firmom paliwowym w zakresie przepisów prawnych i fiskalnych.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zostaw nam swoje dane, oddzwonimyWięcej informacji uzyskać można pod numerem
telefonu: +48 71 787 69 70 / 78 lub e-mailem: consulting@informationmarket.pl
Cena udziału
990 PLN netto/os.
Cena obejmuje:
udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, poczęstunki w trakcie przerw, obiad.
Harmonogram
9:30-10:00 | rejestracja uczestników |
10:00-13:00 | warsztaty cz.1 |
13:00-13:45 | obiad |
13:45-16:15 | warsztaty cz.2 |